Instagram’da çok başarılı markaların olduğu bilinen bir gerçek.
Instagram, hızla büyüyen sosyal medya sitesi ve işinizin değerini arttırabilir, markanızın bilinirliliğini arttırır ve ürünlerinize veya hizmetlerinize olan talebi arttırır. Markalar müşterilerinin ilgisini çekmek için son dönemde Instagram’a yöneliyorlar.

Şimdi markanızın başarısı için Instagramı etkili kullanmanızı sağlayacak yolları birlikte inceleyelim.

1-Ürünlerinizi Sergilemek veya Hizmetlerinizi Tanıtmakla Başlayın
Ürünlerinizi Instagram’a yükleyerek bir vitrin oluşturun. Yeni ürünlerinizin resmini çekin ve bir söylenti oluşturun ya da bir ürününüzün iyice yaklaştırarak makro çekimle fotoğrafını çekin ve kullanıcılardan bunun ne olduğunu tahmin etmesini isteyin. Resimler kullanıcıları cezbeder, ama konuşmalar onların ilgisini çeker. Eğer şirketiniz hizmet odaklıysa, hizmetiniz için gerekli olan malzemeleri ve ekipmanları veya gün içinde neler yaptığınızı gösterin. Örneğin, eğer işiniz emlak ise mülklerinizi gösterin veya eğer bir fotoğrafçıysanız en iyi kamera lensinizi açığa çıkarın.

2- Çalışanlarınızı Tanıtmakla Devam Edin
Şirketinizin varlığını sürdüren insanları takipçilerinize tanıtmak şirketinizi ulaşılabilir kılar. Instagram ön plana çıkarma özelliğini çalışanınızın üzerine odaklayın ve çalışanınızla ilgili daha fazla bilgi paylaşabilmek için fotoğraf alt yazısını kullanın. Markanıza duygu içeren bir anlam vermek için düzenli çalışan ve şirket içerisinde farklı bölümlerden personelleri ile kampanyanızı ön plana çıkarın.

3- Sıradaki Adım Kitlenizi Genişletmek
Talep arttırmak için müşterilerinize ürünlerinizin yeni ve değişik kullanım yollarını göstermek veya hizmetlerinizdeki avantajları anlatmak için Instagram’ı kullanın. Kullanıcıların yorumlarını da içerik olarak kullanıp takipçilerinizin ilgisini çekin. Ürünlerinizin yaratıcı kullanımlarını göstermeleri için onları davet edin. Eğer şirketiniz hizmet odaklıysa, etkinizi gösterebilmek için öncesi sonrası fotoğraflarını paylaşın. Dünyada ve Türkiye’de bu yöntem özellikle peyzaj tasarımı, iç dizayn, fitness, makyaj, diş sağlığı, saç ekimi veya araba tamir konularında oldukça etkili sonuçlar veriyor.

4- Şimdi Kendinize Özel Bir Etiket Oluşturun
Önemli olay, mekân ve konuyla alakadar uygun etiket kullanmak sizin var olan takipçilerinizin dışında insanlar tarafından bulunabilmeniz açısından çok iyi bir yöntemdir. Burada önemli bir detay ise bir seferde birden fazla etiket kullanmayın çünkü kullanabiliyor olmanız kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece spam olarak görünür.

5- Direk Olarak Kullanıcılarla İlgilenmek İşin En Önemli Yanı
Resim alt yazısında sorular sorun ve yorumlara cevap verin. Aynı zamanda Instagram buluşmaları da ayarlayabilirsiniz! Ara sıra hediye kampanyaları düzenleyip katılımcıları da işin içine katın. Olabildiğince fazla kişiye cevap vermeye çalışın daha da iyisi hemen hemen tüm yorumlara en geç yarım saat içinde cevap vermeye çalışın. (Instagram’da birine cevap yazarken onun adını da etiketlemeyi unutmayın yoksa sizin cevabınızı göremeyebilirler, Türkiye’de en sık yapılan hatalardan biri budur.)

6- Takipçilerinizde Beklenti Oluşturun
Müşteri ilgisini korumak etkili pazarlama konusunda önemli bir kısım. Sadık takipçilerinizi yeni çıkan ürün, hizmet veya etkinlikler konusundan ilk haberdar olan kişi olmasını sağlayarak ödüllendirin. Kısa tanıtım fotoğraflarıyla yeni yayınlar, ofis veya mağaza açılışları gibi konularda insanların merakını giderin ama beklenti oluşturun. Bu özel ön izlemeler takipçilerinizin özel hissetmesini ve daha fazla içeriden bilgi için geri gelmesini sağlayacaktır.

7- Nasıl Yapıldığını Gösterin
Müşterilerinizin aldıkları ürüne karşı nereden geldikleri konusunda doğal bir merakları vardır, ve siz Instagram’ı kullanarak onlara en sevdikleri ürünlerin kaynağını gösterebilirsiniz. Üretim sürecinden teslimat planlamaya kadar yapılan işlemleri fotoğraflayın.

İnternette marka olmak için bazı yol ayrımları var. Markam için en doğru Instagram kullanımı nasıl olmalı? sorusuna “özenli olmalı” derim. Özenli olmak için farkında olmak gerekiyor.

Sosyal medyadaki gelişmelerin farkında olmak, markalaşmada çıkış noktası.

Sosyal medyada ne yaparsanız yapın, strateji ve planlama olmadan, marka hedefinizi tanımlamadan, nasıl bir marka oluşturmak istediğiniz üzerine kafa yormadan bu yolda yolunda adım atmayın.

omerinstagram.001Sosyal medyada bunu sağlamak için özen ve farkındalık şart.

Şimdi, markanız için kolları sıvama vakti!

Ömer Ertaş

Yorumunuzu İletin