Blog, yazılarınızı yayınlayabileceğiniz bir mecra. Fikirlerinizi bu mecradan hedef kitlenize ulaştırmanız mümkün. İş dünyasında markanıza oldukça yüksek itibar sağlayabilir. İzin almadan veya başka araçlara ihtiyaç duymadan ne düşündüğünüzü söyleyebilirsiniz. Blogların şimdiki durumu biraz da matbaanın icadından hemen sonra yaşanan pek çok yeni fikrin paylaşılıp geliştiği dönemi çağrıştırıyor. Blog, markanızın hedef kitlesine geleneksel ve yazılı basının birbirini kollayan editörlerinin insafına kalmadan hedef kitlesine ulaşma ve kendini ifade etme fırsatı verdiği için son derece önemli bir mecra. Artık herkes markası ile ilgili olan biteni hedef kitlesine anında aktarabiliyor, ki geçmişte bu az sayıda ayrıcalıklı insanın sahip olduğu bir haktı.

Her marka blog tutmalı mı?

Doktorların, avukatların, hemşirelerin, emlakçıların, öğretmenlerin, milletvekillerinin, kısacası markası olan herkesin bir blogu olmalı. Bloglar sayesinde dünyada milyonlarca insan, markaların fikirlerini öğrenebiliyor. Bloglara girip dünyanın her yerinden, çok farklı markaları takip ediyor ve onlarla etkileşime giriyorlar. Ayrıca gazeteler sektörler hakkında neler düşünüldüğünü takip etmek için blogları tarıyor, haberlerini bu görüşlere uygun hale getiriyor. Yayıncılar da çok satacak bir kitaba bir hikaye bulabilmek blogları takip ediyorlar.

Markanız için blog tutmanın avantajları neler?

Sorunun cevabının bir kısmı yukarda. Blog markanız hakkındaki fikirleri hedef kitleniz ile paylaşmanıza fırsat tanıyor. Markanızı çok daha fazla kişiye ulaştırmayı mümkün kılıyor. Tüm bunlar bir yana değerli bir çok markayı düzenli olarak takipçileriyle paylaşım yapma alışkanlığına teşvik ediyor.  Markanız için blog tutmaya başladığınızda fikirlerinizi belli bir düzen içinde anlatmayı öğrenirsiniz. Ve daha sonra üzerinde çalışıp kullanabileceğiniz çok değerli bir kayda sahip olursunuz. Ve takipçileriniz markanız ile ilgili yazdıklarınıza yorum yapabiliyorlar. Bir diğer önemli katkısı da web sitenize direkt ekleyemediğiniz içerikleri blogunuza ekleyerek arama motorlarından hedef kitlenize uygun çok daha fazla ziyaretçi çekebiliyorsunuz.

Blogunuzu daha fazla kişiye ulaştırmanın püf noktası

Burada en önemli konu interaktif iletişim. Hedef kitleniz ile etkileşim kurmak için çaba göstermeniz gerekiyor. Zaman geçtikçe blogların daha etkileşimli olacağını öngörüyoruz, çünkü sadece siteler ve insanlar arası değil, internete bağlı olan ve olacak olan tüm cihazlar, insanlar, sensörler ve servisler arası etkileşim olacaktır. Bu sadece yazışmak veya sohbet etmek şeklinde değil çok daha akıllı ve hızlı bir etkileşim olacak. Bununla birlikte ömer ertaşözellikle yazdığınız blogun mobil uyumluluğuna dikkat etmelisiniz mobil kullanıcı sayısının hızla arttığı günümüzde bu detay markanıza değer katacak, kârınızı yükseltecek, markanızın vermek istediği mesajı çok daha fazla kişiye ulaştıracaktır.
Ömer Ertaş

Yorumunuzu İletin