Günde 40 milyonun üzerinde fotoğraf paylaşılan ve dakikada 8,500 fotoğraf beğenilen 100 milyonun üzerinde aylık aktif kullanıcıyla birlikte, Instagram markaların dijital pazarlama silahları arasında yerini çoktan aldı bile.
Sizin belki Instagram’ın sadece bireysel fotoğrafçılar ya da fotoğraf paylaşarak eğlenen insanlar için olduğu konusunda düşünceleriniz olabilir, fakat gerçek şu ki; yeni nesil pazarlamaya ayak uydurabilen markalar için bir cennet olan pazar alanıdır. Pazarlamanın temel prensiplerinden biri sizin müşterilerinizin olduğu yere gitmektir, şu an insanlar Instagram’dalar.
Sizin müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz instagramda. Peki, siz markanız için Instagram’ı nasıl kullanmalısınız?

[quote]

Instagram’daki fotoğraflar neden çok önemli?
• Duygulara hitap ediyor: Basit olarak ilgi çekici olamayan bir metin iyi bir görselle insanların duygularını etkileyebilir. Fotoğraf paylaşım uygulamalarının kolaylıkları sayesinde metin bir ek haline gelir ve çoğunlukla metin izleyiciler tarafından okunmaz.
• Yakınlık oluşturuyor: Sizin markanızla insanlar arasında köprü kurması açısından fotoğraflar iyi bir yoldur. Müşterilerinizin ve müşteri adaylarınızın markanızla kolaylıkla ilişki kurmasını sağlar.
• Birbirine bağlıyor: Fotoğraf paylaşım uygulamaları sizin müşterilerinizi eğlenceli yoldan birbirine bağlamak için şirketinize harika bir fırsat sağlar. Hatırlayın, çoğu insan öncelikle ve çoğunlukla eğlenmek için sosyal medyadadır. Bu sizin işinizi sosyal medya aracılığıyla yapamayacağınız anlamına gelmez; tam anlamıyla zıttı aslında fakat siz o insanlarla oldukları yerde tanışmak zorundasınız.

[/quote]

Instagramınızı profesyonel kullanmak için 9 yol

instagram1. Web sitenizin veya Twitter Profilinizin linkini paylaşın
Bu sizin ulaşım alanınızı iki farklı yoldan genişletebilmeniz için zekice bir yöntem. Başlangıç olarak, bu hesap isminiz sizin bütün sosyal medya platformlarınızın üzerinde sizin fark edilebilirliğinizi garanti etsin. Böylece, birilerinin sizi twitter ya da instagramda bulup bulmaması önemli değil, önemli olan o hesabın gerçekten siz olduğunu bilsin.
Ayrıca Instagramda paylaştığınız ya da tagglenen fotoğraflarınız Twitterda da çıkacak ve bu açıdan da yararlı bir platform. Eğer böyle olursa, Instagramdaki değişimleriniz Twitter’a da bağlı olacak ve bu iki platformda da sizin daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak.

2. Markanızın odaklandığı duyguyu yansıtmaya çalışın
Ürünlerinizin fotoğraflarını tekrar tekrar instagramda kullanmayın. Ürünleriniz aşırı derecede artistik ve güzel olmadığı sürece, insanlar sadece onlara bakmak isterler. Yapabileceğiniz şey ise onlara markanızın hikâyesini anlatmaktır. Ofisinizi gösterin, çalışanlarınızı ya da varsa ofisinizdeki kedinizi gösterin. İlginç olun ve fotoğraflarınızı insanlara markanızın odaklandığı duyguyu göstermek için kullanın.

3. Topluluk oluşturmaya odaklanın ve müşterilerinizi iyi tanıyın
Unutulmaması gereken birşey var; Instagram yalnızca fotoğraflarla ilgili bir şey değildir, sosyal bir mecradır. İşinizle alakalı bir kelimeyi araştırmak için düzenli olarak zaman harcadığınızdan emin olun ve böylelikle sizin instagramürünlerinize ve hizmetinize ilgi duyabilecek insanlarla olduğu gibi diğer insanlarla da kendi alanınızda irtibata geçebilirsiniz. Kullanıcıların ihtiyaçlarının bilincinde olun ve çok fazla kendinize hizmet ediyormuş gibi görünen içerikler yayınlamayın, bunun yerine içerikler toplumun ruh haliyle alakalı olsun.

4. Kendinize özel etiket seçin
Olay, mekân ve konuyla alakadar uygun etiket kullanmak sizin var olan takipçilerinizin dışında insanlar tarafından bulunabilmeniz açısından müthiş bir yöntemdir. Fakat bir seferde birden fazla etiket kullanmayın çünkü kullanabiliyor olmanız kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece spam olarak görünür. Markanıza özel bir etiket ile ürünlerinizi vitrin gibi sergileyebilirsiniz. Ülkemizde bir çok işletme ürünlerinin fotoğraflarını bu şekilde paylaşmaya başladı bile.

5. Markanızı takipçilerinize sevdirin
Bu konu üzerinde yeteri kadar duramıyorum, insanlar favori şirketlerinin sahne arkasını görmeyi seviyorlar. Şirketteki çalışanlarınızı gösterin ya da en son şirket pikniğinizi; bu gibi şeyler şirketinizin insani yüzünü müşterilerinize gösterir. Bunun için sizi daha çok seveceklerdir.

6. Düzenli olarak yayınlayın fakat çok sık değil
Instagram diğer platformlar kadar hızlı bir şekilde ilerlemiyor fakat bu sizin güncellemelerinizi ertelemek için bir mazeret değil. Takipçilerinizi boğmadan onlarla iletişim halinde kalmak için resim yayınlamanın kalitesi günde 2-3 keredir. Belirli olay etiketleri oluşturun ve etiketlenmiş ilginç resimler yükleyin. Bu etiketleme kendi markanızın hikayesini paylaşmak için önemli. Bu yüzden gündelik olayları kendi sektörünüzün gözüyle yorumlayın. Bunun mükafatını alan markalar oldukça fazla.

7. Instagram takipçilerinizi özel hissettirin
Kendi ürünlerinizi kullanarak onların resimlerini paylaşıp onları cesaretlendirin ve takipçilerinizi tutkulu marka yanlısına çevirin. Herkes özel hissedilmekten hoşlanır ve sizin onları içeren paylaşımlarınız markanızın onların gözünde değerinin artmasına önemli katkıda bulunur.

Sizin, diğer insanlarla fotoğraf paylaşabildiğiniz Instagram markalar için büyük bir primdir. Bu size kendi omerertasşirketinizi görsel olarak hedef kitlenizle paylaşma imkânı verir. Bu hem müşterileriniz hem müşteri adaylarınız için çok önemli. Günümüzde, bütün pazarlama bileşenlerinizde planlama yapılmalı.

2014 Dijital Pazarlama Planı (Ücretsiz İndir)

logo

Yorumunuzu İletin