Blog yazılarınız etkili mi? Nerden biliyorsunuz? Yazılarınız ve iletişiminiz güncel mi? Nasıl anlıyorsunuz? Blog yazılarınız hedef kitlenize yönelik mi? Kim demiş? Hangi parametreleri kullandığınız farketmez, ama ölçmek ve karşılaştırmak için bir karar vermek ve amaç belirlemelisiniz.  Galileo’nun dediği gibi “Ölçmek bilmektir, ölçülebileni ölçün, ölçülemeyeni ölçülebilir hale getirin” Çünkü, ölçtüğümüz kadar bilir, bildiğimiz kadar kontrol edebilir, kontrol ettiğimiz kadar verimli, verimli olduğumuz kadar rekabet edebilir, kayıpları azaltabiliriz. Bunu nasıl ölçümleyeceğiniz size kalmış. Markanız için blog tutmaya başlamışsanız, hedef kitlenizden birilerinin sizi takip etmesini istiyorsunuz demektir. Peki internette yer alan diğer bloglardan nasıl farklı olacaksınız?

Hedef kitlenizi tanıyın: Markanız için blog tutmanın en etkili yolu nedir? Müşterinizin ihtiyaçlarına yönelik yazmak. Müşterinizi tanıyın. Ne istediğini bilin. Ürününüzü, hizmetinizi markanızı nasıl kullandığını ve bunun hakkında neler düşündüğünü öğrenin. İşte bu kadar basit ve bu kadar zor.

İlginç olun: Gerçekten ilginç şeyler paylaşıyorsanız hedef kitleniz sizi keşfedecektir. O zaman markanız ile ilgili olarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek yönleri keşfetmeye çalışın. Karşılaşmadığımız tezatlıklar ilgi çeker mesela. Bunun için bilgisayarınızda bir arama yapın markanız ile ilgili olabilecek tüm dökümanlarınızı bir klasörde toplayın, tekrar göz atıp gereksizleri eleyin sadece geriye ilginç olanlar kalsın. Ve bu dökümanları bir plan dahilinde paylaşmaya başlayın.

Stratejiniz olsun: İnternette bunca blogtan kendinizi nasıl ayrıştıracaksınız? Blogunuzun markanızı nereye götürdüğünü biliyor musunuz? Blog dünyasında öne çıkabilmek için yazdığınız yazılarda cevaplanız gereken 3 temel soru var: nedir, neden önemlidir, ne yapmak lazım?  Anlattığınız konuyu okuyucularınızın bildiğini varsayıp konuya ortasından girmeyin. Tanımlayın, önemini vurgulayın ve okuyucunuzu harekete geçirin.

Samimi ve mümkünse eğlenceli yazın: Yazdıklarınızın dilini samimi ve eğlenceli hale getirmeye çalışın. Konu uygun olduğu sürece herkes her konuyu biraz daha sıcak ve eğlenceli bir halde okumaktan memnun olur. Marka konumlandırmanıza uyuyorsa yazı içine (abartmadan) ufak espriler serpiştirmeye çalışın. Müşterilerinizin kullandığı kelimeleri kullanmak oldukça önemli. Araştırma yapmak yazdığınız konu ile ilgili başka neleri merak ettiklerini öğrenmelisiniz. Bununla ilgili Google Trends hizmetinden ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Başlıklarınız konunun değerini yansıtsın: Ne kadar değerli bir yazı yazmış olursanız olun eğer onun kalitesinde bir başlık kullanmamışsanız internette farkedilmeniz zordur. Hedef kitlenizden daha fazla ziyaretçi almak için etkileyici başlıklar yazmaya önem vermelisiniz.  (Bu konu ile ilgili “Okuyucuyu Etkileyen Başlıklar Nasıl Yazılır?” yazımı okuyabilirsiniz.)

Blog tutarken dikkatli olun: İnternete koymak istediğiniz herşeye çok dikkat etmelisiniz. Çünkü markanızın geleceğini her an karartma gücüne sahip materyallerdir ve orada çok uzun süre kalabilirler. Fikirleriniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız internette sonsuza dek kalır. Üstelik herkese açık ömer ertaş(rakiplerinize bile).

Sadede gelecek olursak; blog tutmanın keyfini çıkarın. Dijitalde özellikle bloglarda bulunmak bunu gerektiriyor. Ve sizi daha iyi bir satıcıya dönüştürüyor. Dijital reklamı böylece daha etkili kullanabilirsiniz. Ve insanlar markanızı takip etmekten çok daha keyif alır.
Ömer Ertaş

Yorumunuzu İletin